A közelmúltban fedeztem fel a csírákat, mint kiváló zöldségpótlót - főként télen és kora tavasszal. Vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, azonban fogyasztásukkal kapcsolatban néhány fontos szabályt érdemes betartani. Utána néztem az otthoni csíráztatás folyamatának, minden szépnek és egyszerűnek tűnt. Az edényekkel viszont nem barátkoztam meg - a praktikumon és esztétikán szerettem volna változtatni. Hosszas kísérletezés eredménye lett a házilag elkészíthető csíráztató edényem.
A kávézási kultúrám sokat változott, csökkentettem a mennyiséget és növeltem a minőséget - így lett a napi 6 adag 3in1 keverékből egy csésze eszpresszó. Azonban előfordul, hogy az instanthoz fordulok, ezért a kiürült üvegeket félreteszem - jó lesz az még valamire. És tényleg...
Hozzávalók:
- kávés üveg
- szúró (szög vagy csavar is jó)
- körfúró
- tapétavágó kés
- szúnyogháló
- olló
A fedél belsejében található fehér kartonlapot pattintsuk ki és tegyük félre - később még használni fogjuk. A középpont a tető belsejében jól látható, itt megszúrjuk, hogy egy kis lyuk legyen rajta, így látható lesz kívülről is a közepe.
Csavarjuk vissza a kupakot az üvegre, hogy stabilabb legyen a fúrásnál. Több átmérővel is kipróbáltam, a kisebb bizonyult jobbnak a használat során. Ebben az esetben 50 mm az ideális. Más típusnál arra érdemes figyelni, hogy a fedél szélétől 10-15 mm távolságra legyen a lyuk pereme.
A fúrást célszerű lassú fordulattal és nagyobb nyomással végezni, mert a műanyag gyorsan megolvad és a pereme sorjás lesz. Egy éles szikével óvatosan levágjuk a kiálló részeket és ezzel túl vagyunk a nehezén :)
Visszatérünk a korábban kiszedett papír koronghoz és sablonként használjuk a szúnyogháló kivágásához. Fedelenként célszerű 2-2 darabot leszabni és egymáshoz képest kicsit elforgatva (45°) beletenni a fedélbe. Van olyan apró csíramag, ami kiesett az átmosásnál, ezért javaslom a "dupla szűrőt".
Természetesen lehet több edényt is készíteni, így egyszerre különböző magokat is csíráztathatunk. Alább a végeredmény:
Tipp: Mivel a különböző csírák eltérő méretűre nőnek, célszerű egy üvegpoharat mérőedénynek használni. Kicsit kísérletezni kell mennyi maggal az ideális a csíráztatás, hogy ne legyen túl sűrű. Majd a poháron bejelölni a csírafélékhez tartozó szinteket.